Szpital funkcjonuje….bez strachu

Szpital funkcjonuje….bez strachu

Wznowione porody rodzinne i operacje planowe. Otwarte przychodnie przyszpitalne, w pełni funkcjonujący Ośrodek Rehabilitacji. Piekarskie Centrum Medyczne w przeciągu ostatnich 3 miesięcy tylko raz i to na kilkanaście godzin wstrzymało przyjęcia na Izbie Przyjęć.

– Musieliśmy wstrzymać operacje planowe, porody rodzinne, jak i przyjęcia w przychodniach. Takie były wytyczne. Lekarze i fizjoterapeuci udzielali porad online Przez cały ten czas nasze oddziały funkcjonowały, w trybie „ostrym”. Pacjenci byli operowani, przyjmowani na oddział, a i porody odbywały się bez zakłóceń.

– mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego..

Potwierdzeniem powyższego są choćby liczby. Tylko w maju br. na świat przyszło 64 maluchów. Od początku roku, aż 273 dzieciaków /dane na dzień 31 maja br./Przeprowadzono łącznie 283 zabiegi i operacje /marzec-maj/ na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, jak i na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej.

Piekarskie Centrum Medyczne w przeciągu 3 miesięcy pandemii raz, na niespełna dobę wstrzymało przyjęcia na Izbie Przyjęć i raz także na parę godzin zamknięty został Oddział Położniczo-Ginekologiczny. –Od samego początku staramy się dmuchać na zimne, co bez wątpienia przekłada się na normalne funkcjonowanie naszego szpitala. – dodaje prezes placówki.

Piekarski szpital, jako jeden z nielicznych już w lutym br. informował, że jest przygotowany na koronawirusa. Zespół ds. epidemiologii opracował i wdrożył procedury dotyczące wirusa.

Zabezpieczono również placówkę w odpowiedni sprzęt i odzież. Przygotowano pomieszczenia przeznaczone do ewentualnej izolacji. Na bieżąco monitorowano i systematycznie przeglądano wewnętrzne procedury na wypadek pojawienia się wirusa.

W przeciągu kolejnych tygodni jeden z oddziałów przekształcono w oddział obserwacyjny. Przed wejściem na teren szpitala w specjalnych namiotach pobierane są wymazy od każdego pacjenta przychodzącego. Wyznaczona jest także strefa czysta i strefa brudna, w której „podejrzany” pacjent przebywa. Tu także pacjent jest przez 24 godziny na dobę monitorowany przez kamery, które nie tylko rejestrują pomieszczenie, ale i stan zdrowia danej osoby. Każdy wchodzący na teren placówki musi przejść przez specjalną bramkę do bezdotykowego pomiaru temperatury. Dodatkowo przed Izbą Przyjęć zamontowano bramkę do dezynfekcji.

– Wszystkie działania, sprzęt, które wprowadziliśmy bez wątpienia pomogły nam normalnie funkcjonować, w tym trudnym okresie. Placówka nie była zamknięta, świadczyła i nadal świadczy usługi na najwyższym poziomie. Chroniliśmy pacjentów i siebie nawzajem. Warto także podkreślić, że na wysokości zadania stoją wszyscy pracownicy placówki od portierów, sprzątaczek, salowych, pań z kuchni, pielęgniarki, położne po lekarzy. Cały personel naszego szpitala przez cały ten okres pracuje normalnie na najwyższych obrotach – dodaje Z. Żołnierczyk.

Prezes podkreśla także, ze nie bez znaczenia jest postawa mieszkańców Piekar Śląskich i okolicznych miast, a także władz miasta którzy bardzo pomogli szpitalowi i rzeczowo i materialnie.

Piekarski szpital miejski, to jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce i praktycznie jeden z najniższym kontraktem na Śląsku.

Szpital ma 6 wysoko – wyspecjalizowanych oddziałów: Endokrynologia, Geriatria, Oddział Wewnętrzny z intensywnym nadzorem kardiologicznym, Ginekologia i Położnictwo, Oddział Noworodkowy, Blok Porodowy oraz Chirurgia Ogólna i Endokrynologiczna. Działa aż sześć poradni wielospecjalistycznych: Endokrynologiczna, Onkologiczna, Patologii Noworodka, Ginekologiczno-Położnicza, Chirurgiczna i Poradnia Chorób Piersi.

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published.

Skip to content