Pracownia endoskopowa
Kontakt
Adres email: endoskopia@szpital.piekary.pl
Tel. kontaktowy: 32 39 38 148
Rejestracja telefoniczna w godz od 9:00 do 13:00
![]() |
Kierownik pracowni lek. Omran Ibrahim, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii |
![]() |
Pielęgniarka koordynująca:
mgr Katarzyna Drzewiecka |
W Pracowni wykonujemy badania górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego:
GASTROSKOPIA
|
KOLONOSKOPIA
- z biopsją [pobraniem materiału do badania histopatologicznego]
- z polipektomią [usunięciem zmian polipowatych]
- z mukozektomią [usunięciem zmian płaskich]
- koagulacją argonową zmian naczyniowych
Informacja Dla Pacjenta – Gastroskopia
Gastroskopia [panendoskopia] to najskuteczniejsza metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalająca na ocenę przełyku, żołądka, opuszki dwunastnicy i części zstępującej dwunastnicy. Dodatkowo, w razie potrzeby istnieje możliwość pobrania wycinków celem weryfikacji mikroskopowej wycinków z wrzodu żołądka, usuniętych polipów lub innych zmian, wykrycia bakterii Helicobacter pylori, która odpowiada za nawroty choroby wrzodowej.
Gastroskopię przeprowadza się zazwyczaj w pozycji leżącej na lewym boku, po miejscowym znieczuleniu tylnej ściany gardła roztworem lidokainy w aerozolu. Jeśli pacjent posiada protezy zębowe przed wykonaniem badania należy je usunąć. Przed wprowadzeniem endoskopu zakłada się między zęby plastikowy ustnik celem zabezpieczenia endoskopu przed uszkodzeniem.
Gastroskopia jest badaniem nieprzyjemnym, ale w zasadzie niebolesnym i trwa zazwyczaj kilka do kilkunastu minut w zależności o procedur wykonywanych. Pobieranie wycinków przy pomocy sterylnych kleszczyków nie jest odczuwalne. Przed każdym badaniem endoskop jest dezynfekowany w specjalnym urządzeniu, zakażenie pacjenta w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.
Endoskop o średnicy końcówki około 1cm wprowadza się przez jamę ustną i gardło do przełyku, ten moment może być nieprzyjemny, niekiedy konieczne może być wykonanie odruchu przełykania, może towarzyszyć mu uczucie braku powietrza, dławienia, należy zachować spokój i współpracować z lekarzem wykonującym badanie, starać się powoli oddychać. W trakcie badania wpuszczane jest powietrze, które umożliwia dokładną ocenę śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego.
WSKAZANIA
Do endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego [GOPP]:
Endoskopia diagnostyczna:
|
Endoskopia lecznicza
PRZECIWSKAZANIA DO GASTROSKOPII Bezwzględne:
Względne:
|
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Pacjent powinien pozostawać na czczo – 6 godzin bez posiłku i bez picia, leki przyjmowane na stałe można przyjąć nie później niż 2 godziny przed badaniem popijając klarownym płynem [do 200ml]. Nie należy przyjmować leków na cukrzycę, o innych np. zmniejszających krzepliwość krwi powinno się poinformować w momencie umawiania badania.
W przypadku odmowy wykonania badania brak jest możliwości pełnej diagnostyki i planowanego leczenia. Alternatywne metody diagnostyczne to badanie radiologiczne z kontrastem, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczne, endoskopia kapsułkowa, metody te nie pozwalają jednak na pobranie materiału do badania histopatologicznego i na usuwanie zmian patologicznych.
POWIKŁANIA
Gastroskopia jako badaniem inwazyjnym obarczona jest ryzykiem powikłań. Żadne lekarz nie może zagwarantowań absolutnego bezpieczeństwa i powodzenia planowanej procedury. W wyjątkowych sytuacjach może dojść do przedziurawienia ściany przewodu pokarmowego [głównie przełyku ok. 0,05% badań]. Do tego powikłania dochodzi częściej przy wykonywaniu procedur zabiegowych – poszerzaniu zwężeń i usuwaniu polipów. Do krwawień dochodzi poniżej 1% badań diagnostycznych ryzyko zwiększa się przy procedurach zabiegowych [polipekotmii, opaskowania żylaków przełyku, poszerzania zwężeń], zwłaszcza u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe. Powikłania mogą być związane z uczuleniem na leki znieczulające, również miejscowe. Może dojść do zaostrzeń istniejących chorób przewlekłych oraz powikłań układu oddechowego i sercowo naczyniowego.
ZALECENIA PO BADANIU
Z powodu znieczulenia gardła po badaniu nie należy jeść i pić przez 30-60min, pozostałe zalecenia w zależności od wykonanej procedury przekazuje lekarz wykonujący badanie.
W przypadku znieczulenia dożylnego w dniu badania nie należy prowadzić pojazdów
Kolonoskopia
Diagnostyka 1. Badania przesiewowe 2. Krwawienia do dolnego odcinka przewodu pokarmowego [DOPP] 3. Zmiana rytmu wypróżnień 4. Przewlekłe choroby zapalne jelita grubego 5. Biegunka utrzymująca się o nieznanej przyczynie 6. Podejrzenie zmiany rozrostowej w badaniach radiologicznych 7. Nadzór endoskopowy |
Leczenie 1. Usuwanie polipów i niektórych zmian nowotworowych 2. Tamowanie krwawień [malformacje naczyniowe, guzy, owrzodzenia, po polipektomiach] 3. Usuwanie ciał obcych 4. Poszerzanie, protezowanie zwężeń. |
Przeciwskazania 1. Brak zgody lub współpracy chorego 2. Piorunujące zapalenie okrężnicy [megacolon toxicum] 3. Perforacja jelita 4. Ostre zapalenie uchyłków 5. Ciąża w trymestrach II i III [wyjątek – krwawienie lub gdy jest decydująca dla diagnozy lub przed leczeniem chirurgicznym] 6. Świeżo przebyty zawał, niestabilność krążeniowo – oddechowa |
Powikłania Występują rzadko [0,35%], mogą wymagać diagnostyki radiologicznej i pilnej interwencji chirurgicznej, pełne bezpieczeństwo i powodzenie badania nie może być zagwarantowane przez żadnego lekarza. 1. Przedziurawienie jelita [0,14 – 0,18%] – przy występowaniu uchyłków [ok. zgięcia esiczo-odbytniczego] lub po polipektomii [zwłaszcza w kątnicy]. 2. Krwawienie [0,08%], głównie po polipektomii, zależy od wielkość zmiany, lokalizacji, przyjmowanych leków i obciążeń współistniejących. Może wstąpić w trakcie lub po zabiegu. . |
Informacja Dla Pacjenta – Kolonoskopia
Pacjent leży na lewym boku. Zazwyczaj w trakcie badani stosowany jest żel z lidokainą [jeśli nie występuje uczulenie] dla zapewnienia poślizgu endoskopu i znieczulenia miejscowego odbytu, przy wykonywaniu badania per rectum. Endoskop wprowadzany jest przez odbyt, następnie do jelita jest pompowane jest gaz [powietrze lub dwutlenek węgla] dla uwidocznienia światła jelita i dokładnej oceny śluzówki. Aparat wprowadzany jest do kątnicy a następnie do końcowego odcinka jelita cienkiego. Przejście przez anatomiczne zgięcia jelita śledzionowe [pod lewym łukiem żebrowym] wątrobowe [pod prawym łukiem żebrowym] i zgięcie esiczo-odbytnicze [w podbrzuszu] mogą być odczuwalne jako powodujące dyskomfort, niekiedy ból – endoskopista wycofuje wtedy endoskop, może być konieczna zmiana pozycji ciała pacjenta – na wznak lub na prawy bok. Może konieczne być też uciśnięcie przez asystującą pielęgniarkę brzucha pacjenta, nie jest to manewr bolesny.