Szkoła rodzenia z jogą

Szkoła rodzenia z jogą

Autorski program, nauka chustowania, zajęcia z pierwszej pomocy i joga dla ciężarnych przyciąga, co raz więcej kobiet na zajęcia w szkole rodzenia organizowane w Piekarskim Centrum Medycznym. Zajęcia są bezpłatne dla wszystkich pań bez względu na adres zamieszkania.

Kolejna grupa uczestniczek piekarskiej szkoły rodzenia zaczęła zajęcia. Grupy liczą do 25 osób. Panie spotykają się dwa razy w tygodniu. Łącznie jest 10 spotkań. Zawsze jest godzina teorii plus 45 minut ćwiczeń. 8 edycji w roku.

Na zajęcia teoretyczne można przyjść z osobą towarzyszącą. Zajęcia z elementami jogi są już tylko dla ciężarnych. – Joga w ciąży to idealny sposób by uelastycznić swoje ciało i przygotować się do porodu. Podczas jogi rozciągamy mięśnie i uczymy się zapanować nad oddechem – mówi Elżbieta Małocha, położna z Piekarskiego Centrum Medycznego, po kursie jogi dla ciężarnych.

Ćwiczenia nie są obowiązkowe. – Są dla pań które mogą lub chcą w nich uczestniczyć. Przeszło 80 procent ciężarnych z nich korzysta. To bardzo cieszy – dodaje położna.

Szkoła rodzenia w piekarskim szpitalu opiera się na autorskim programie szkolenia opracowanym przez Elżbietę Małochę, położną. Podczas zajęć teoretycznych nie operuje się pojęciami medycznymi. Panie obok podstawowych informacji związanych m.in. z rozwojem płodu, z porodem, czy też karmieniem malucha dowiadują się także o możliwości porodu zabiegowego /cięcie cesarskie/, o wszelkich szczepieniach ochronnych dziecka czy też pielęgnacji skóry noworodka. Mają również spotkanie na oddziale położniczym i sali porodowej.

Nowum w piekarskiej szkole rodzenia są również bezpłatne zajęcia z tzw. chustowania czyli nauka wiązania chusty, w której noszony jest noworodek i niemowlak. Jest to jeden z wielu elementów tzw. rodzicielstwa bliskości. Wiąże się z najważniejszą, po zaspokojeniu głodu, potrzebą noworodka czyli bezpieczeństwem. Obligatoryjnie organizowane są także spotkania z ratownikiem medycznym, który pokazuje zasady pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. – Dla pań, które po czy podczas zajęć mają jakieś dodatkowe pytania, wątpliwości czy po prostu chcą jeszcze utrwalić bądź pogłębić zdobytą wiedzę prowadzimy dodatkowe, indywidualne, no i również bezpłatne zajęcia, w ramach szkoły – dodaje Elżbieta Małocha.

Oddział Ginekologiczno – Położniczy Piekarskiego Centrum Medycznego dysponuje pięcioma salami dwuosobowymi z pełnym węzłem sanitarnym, punktem laktacyjnym, trzystanowiskową salą porodową wraz z wanną oraz salą cięć cesarskich. Oddział Noworodka posiada 10 łóżek. Sale są dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym i kącikiem pielęgnacyjnym. Są 3 stanowiska do obserwacji noworodka i wcześniaka oraz 4 inkubatory stacjonarne i jeden transportowy. Lekarze dysponują również w pełni wyposażonymi stanowiskami do reanimacji noworodka. W ubiegłym roku w piekarskiej placówce odebrano 616 porodów.

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published.

Skip to content