Rehabilitacja indywidualnie dobrana do dziecka

Piekarskie Centrum Medyczne, jako jedna z nielicznych placówek szpitalnych w naszym regionie prowadzi rehabilitację dzieci. W Ośrodku Rehabilitacyjnym przyjmowane są dzieci zarówno wymagające terapii neurorozwojowej, jak i te ze stwierdzoną skoliozą. Obecnie 180 młodych ludzi jest rehabilitowanych. Dla każdego opracowana została indywidualna terapia.

Skolioza to poważna choroba dotykająca cały organizm dziecka. Powoduje zmiany nie tylko w obrębie kręgosłupa, ale i w klatce piersiowej, miednicy. Widoczne są także zmiany w ustawieniu głowy czy kończyn dolnych, w układzie kostnym, mięśniowym, powięziowym, jak i więzadłowym. Skrzywienie kręgosłupa powoduje także zmiany w obszarze klatki piersiowej i żeber, co wpływa niekorzystnie na układ oddechowy i serce.

W piekarskim szpitalu wprowadzono indywidualnie dobraną rehabilitację dla każdego dziecka. – Każde skrzywienie kręgosłupa jest inne. Nie możemy prowadzić ćwiczeń grupowych dla dzieci zdefiniowanych – skolioza. Każdy przypadek rozpatrujemy oddzielnie – mówi mgr Maria Biedal, fizjoterapeuta, kierownik Dziennego Ośrodka Rehabilitacji w Piekarskim Centrum Medycznym.

Obecnie, w palcówce rehabilitowanych jest 180 młodych osób. 40 ma stwierdzoną skoliozę. Piekarski szpital, jako jedyny na rehabilitację przyjmuje także niemowlęta. W ramach prowadzonej terapii szpital współpracuje m.in. z SP Wojewódzkim Szpitalem Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Każde dziecko przed podjęciem terapii na miejscu poddawane jest obszernej diagnostyce. Pierwszym krokiem jest wykonanie zdjęcia całego kręgosłupa w działającej tu pracowni diagnostyki obrazowej. Po „diagnozie” opracowywana jest terapia. – Przy każdym dziecku pracuje sztab ludzi od specjalistów neurologii dziecięcej, specjalistów rehabilitacji medycznej, logopedów, psychologów, pedagogów po rehabilitantów i fizjoterapeutów. Zależy nam by idealnie dostosować program rehabilitacji do dziecka. Cała terapia opiera się na diagnostyce funkcjonalnej, która jest regularnie przeprowadzana w celu weryfikacji postępów leczenia– dodaje M. Biedal.

Dzienny Ośrodek Rehabilitacji piekarskiej placówki prowadzi rehabilitację dzieci
z zaburzeniami wieku rozwojowego, jak i fizjoterapię ambulatoryjną. Zajęcia odbywają się na odpowiednio wyposażonej sali gimnastycznej, jak i w pracowni fizykoterapii. W placówce prowadzona jest także jedna z najnowocześniejszych terapii schorzeń narządu ruchu czyli terapia mięśniowo – powięziowa.
Obok walki ze skoliozą kręgosłupa prowadzone są również zajęcia z dogoterapii dla dzieci, terapia blizn i bliznowców, terapia stawów skroniowo- żuchwowych, osteopatia dla dzieci i dorosłych, a także terapia bólów głowy i trening funkcjonalny.