Ranking „Maluchy Na Brzuchy” 2022

Ranking „Maluchy Na Brzuchy” 2022

Nasz szpital został wyróżniony srebrem “Maluchy na brzuchy” 2022, czyli w jedynym takim rankingu w Polsce dla szpitali pod względem przestrzegania prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie.

Srebrne “Maluchy na brzuchy” (szpitale, które stosują dwugodzinny kontakt skóra do skóry w 70-79% porodów drogami natury): w przypadku Piekarskiego Centrum Medycznego jest to współczynnik wynoszący 78%.

Kontakt dziecka z rodzicami, a zwłaszcza z matką po porodzie jest niezwykle ważny. Noworodek nie zna niczego innego, niż matka. Ona jest dla niego ostoją bezpieczeństwa. Bez niej czuje się porzucony, osierocony, co negatywnie wpływa na jego zdrowie psychiczne, fizyczne i całe dalsze życie. 

Dlatego separacja dziecka od matki po porodzie powinna nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach, w których korzyści z separacji przewyższają negatywne jej skutki. Niestety, z sygnałów, które do nas docierają wynika, że w wielu placówkach standardem  stało się separowanie noworodków od kobiet z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Takie sytuacje powinny mieć miejsce tylko w wyjątkowych okolicznościach (na przykład, gdy objawy u matki nie pozwalają jej samodzielnie zająć się dzieckiem). Jednak ponieważ staramy się pokazywać pozytywne rzeczy i dawać dobry przykład, pokażemy Wam jakie pozytywne skutki niesie za sobą nierozdzielanie dziecka i matki z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19.


Przede wszystkim brak separacji to możliwość przeprowadzenia pełnego, dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry. Również, jeżeli ciąża zakończyła się cesarskim cięciem.

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published.

Skip to content