Odwiedziny w Piekarskim Centrum Medycznym

W naszym szpitalu możliwe są odwiedziny, jednak z względu na obecną sytuację epidemiologiczną podlegają licznym ograniczeniom. Wizyta rodziny w szpitalu powinna być ustalona z lekarzem sprawującym opiekę nad Pacjentem w godzinach od 14.00 do 16.00 – portier poinformuje lekarza dyżurnego.

Harmonogram odwiedzin nie dotyczy oddziału noworodkowego. W oddziale noworodkowym odwiedziny możliwe są tylko w wyjątkowych sytuacjach, po otrzymaniu zgody kierownika oddziału. Kierownik oddziału ze względu na wzmożony reżim sanitarny obowiązujący w oddziałach tzw. „czystych” może żądać od ojca dziecka potwierdzenia szczepienia /COVID-19 i/ lub wykonania testu antygenowego, względnie PCR.

Osoba odwiedzająca przed wejściem do szpitala, powinna mieć przeprowadzony krótki wywiad epidemiologiczny w kierunku możliwego narażenia na zakażenie SARS-CoV-2 w okresie ostatnich 14 dni oraz obecnego stanu zdrowia (brak objawów infekcji) – ankieta wypełniona i podpisana przez osobę odwiedzającą. Ankieta wypełniana jest przed wejściem na teren szpitala – portiernia.

Po wejściu do szpitala osoba odwiedzająca przechodzi przez bramkę z kontrolą temperatury, ponadto powinna zdezynfekować ręce oraz założyć jednorazową maseczkę chirurgiczną. Po osobę odwiedzającą przychodzi wyznaczony pracownik oddziału w którym przebywa Pacjent.

Po wejściu do oddziału osoba odwiedzająca ponownie dezynfekuje ręce, zakłada jednorazowy fartuch oraz rękawiczki jednorazowe. Osoba odwiedzająca zabezpieczona jest we własne środki ochrony osobistej lub zakupione na portierni. Maseczka jednorazowa chirurgiczna powinna zasłaniać nos i usta. Osoba odwiedzająca jest wprowadzana do sali chorego przez lekarza oddziału lub innego pracownika medycznego. Obowiązuje bezwzględny zakaz przemieszczania się odwiedzających. Na sali może przebywać tylko jedna osoba odwiedzająca, a czas odwiedzin ograniczony do niezbędnego minimum. Jeśli to możliwe, w kontaktach z innymi osobami należy zachować odległość co najmniej 1 metra. Należy unikać dotykania rękoma twarzy, szczególnie okolicy ust, nosa i oczu.

Po zakończeniu wizyty lekarz lub inny pracownik medyczny oddziału, wyprowadza osobę odwiedzającą z sali chorego oraz z oddziału. Przed wyjściem z sali osoba odwiedzająca zdejmuje rękawiczki i dezynfekuje dłonie. Przed opuszczeniem oddziału osoba odwiedzająca zdejmuje odzież ochronną, fartuch wyrzuca do wyznaczonego kosza ponownie dezynfekuje ręce oraz zakłada nową maseczkę chirurgiczną.

Wszelkie wątpliwości co do stanu epidemiologicznego osoby odwiedzającej powinny być konsultowane z Zespołem Kontroli Zakażeń.