Od dzisiaj II Stopień referencyjności

Od dzisiaj II Stopień referencyjności

– Zwiększamy pewność i bezpieczeństwo rodzących. Nasza placówka jest teraz w pełni przygotowana do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnym – mówi Zbigniew Żołnierczyk, Prezes Piekarskiego Centrum Medycznego. Od dzisiaj tj. 1 października br. Oddział Położniczo-Ginekologiczny z blokiem porodowym i Oddział Noworodkowy mają II stopień referencyjności.

Tu warto podkreślić, że piekarska placówka jest jednym z nielicznych szpitali miejskich w naszym województwie z II stopniem referencyjności.

A, co to oznacza?

Do tej pory / I stopień wyspecjalizowania/ do porodu przyjmowane były kobiety w ciąży prawidłowej i niepowikłanej i rodzące w terminie. W placówce sprawowana była opieka nad zdrowymi, donoszonymi noworodkami, bez większych patologii, u których nie stwierdza się objawów choroby, jak również noworodkami z niezbyt nasilonymi objawami chorobowymi, które mogą pozostać w szpitalu.

Teraz przy II stopniu referencyjności obok powyższego będą mogły rodzić kobiety będące także w ciąży zagrożonej. – Przygotowani jesteśmy do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi – wyjaśnia prezes placówki.

– Mówiąc prościej polepszyliśmy jakoś świadczonych usług medycznych szczególnie dla kobiet będących w ciąży zagrożonej. Jesteśmy też przygotowani do intensywnej terapii dla wcześniaków, jak i do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami z problemami zdrowotnymi. I najważniejsze, to fakt, że podczas jakichkolwiek problemów zdrowotnych maleństwa nie będziemy musieli przewozić go do innego szpitala i rozdzielać matki z dzieckiem – dodaje Z. Żołnierczyk

Spełniając wszystkie wymagania wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia utworzono m.in.: 2 stanowiska intensywnej terapii noworodka, 2 stanowiska opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji, a także 2 stanowiska opieki pośredniej dla noworodków nie wymagających wsparcia oddechowego. Stanowiska wyposażone są w dodatkowy sprzęt m.in.: respiratory, zestawy do wspomagania oddechu, pompy infuzyjne.

Noworodki są monitorowane i pod stałym nadzorem położnej lub pielęgniarki oddziału noworodkowego. Uzupełnieniem powyższego jest wysoce wyszkolony personel oddziałów.

Warto także przypomnieć, że w listopadzie ub. roku Piekarskie Centrum Medyczne zajęło drugie miejsce w województwie / /tylko pół punktu mniej od zwycięzcy/ w rankingu porodówek opublikowanym przez Fundację Rodzic po Ludzku. Wskazano wówczas placówki przyjazne rodzącym i dzieciom, w których kobiety naprawdę mogą rodzić „po ludzku”.

Oddział Noworodkowy Piekarskiego Centrum Medycznego dysponuje 10 łóżkami. Sale są dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym i kącikiem pielęgnacyjnym. W piekarskim szpitalu praktykuje się system Rooming-in czyli systemem matka-dziecko, a to oznacza nieprzerwany kontakt matki i noworodka od porodu do wypisu ze szpitala.

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published.

Skip to content