Nowa metoda w wykrywaniu raka piersi

Chirurdzy z Piekarskiego Centrum Medycznego wprowadzili nową procedurę w leczeniu raka piersi. Dzięki wykorzystaniu detektora magnetycznego SentiMag można szybciej zidentyfikować węzły chłonne zaatakowane przez komórki rakowe. Pierwsza pacjentka została już zoperowana.

Jest to nowoczesne, jak najmniej inwazyjne leczenie raka piersi już we wczesnym stadium. Zabieg ma na celu usunięcie guza z pozostawieniem gruczołu piersiowego. Pozwala zaoszczędzić także układ limfatyczny pachy – wyjaśnia dr n. med. Marek Just, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Piekarskim Centrum Medyczny.

Leczenie raka piersi jest możliwe we wczesnych przypadkach. Dlatego tak ważne są wszelkie formy badań mających na celu, jak najszybsze wykrycie zmian patologicznych w piersiach. Jeżeli wykryta zmiana jest widoczna tylko w badaniu obrazowym tj. badaniu ultrasonograficznych czy też badaniu mammograficznych możliwe jest dalsze skuteczne leczenie oszczędzając pierś.

Metodą pozwalającą na ocenę stanu regionalnych węzłów chłonnych jest tzw. biopsja węzłów wartowniczych – SLNB. Węzeł chłonny wartowniczy to węzeł, do którego biegnie naczynie limfatyczne od guza. Węzeł wartowniczy w raku piersi można oznaczyć za pomocą metody barwnikowej czy metody izotopowej. Zastosowanie zaś metody ferromagnetycznej SentiMag eliminuje problemy związane z zastosowaniem radioaktywnego znacznika. – Chirurgom ułatwia także wykonać zabieg operacyjny. Lokalizacja węzła wartownika możliwa jest już po 20 minutach od podania znacznika do 7 dni – mówi dr. M. Just.

Metoda z wykorzystaniem detektora magnetycznego SentiMag pozwala na uniknięcie niepotrzebnego wycinania całego układu chłonnego pachy, co może spowodować różne powikłania, takie jak np. zaburzenia ruchomości ręki, chłonotok czy obrzęk całej  kończy górnej nie mówiąc już o innych skrajnych przypadkach.

Piekarski szpital dzięki wprowadzeniu do standardu terapeutycznego biopsji węzła wartowniczego eliminuje praktycznie ciężkie powikłania związane z wycięciem układu chłonnego pachy. Tu należy podkreślić, że zapadalność na raka piersi w ostatnim czasie stale wzrasta. Według najnowszych danych rak piersi, co roku wykrywany jest w Polsce już u 18 tys. Kobiet, a jeszcze w 2000 roku takich przypadków buło około 11 tys. rocznie.  Rak piersi stanowi 22 procent wszystkich przypadków nowotworów wśród Polek. Chorują zarówno kobiety po 50 roku życia, jak i czterdziesto i trzydziestolatki.

Piekarskie Centrum Medyczne jako jednostka będąca w sieci szpitali wykonuje procedury kompleksowej opieki specjalistycznej.

Posiada Poradnię Schorzeń Sutka, pracownię mammograficzną oraz pracownię ultrasonograficzną.

Pacjentka, która leczy się w Piekarskim Centrum Medycznym zaopatrywana jest kompleksowo na każdym etapie diagnostyki z biopsją gruboigłową lub mammotomiczną włącznie.

W przypadku rozpoznania choroby nowotworowej piersi w zależność od typu raka, jego zaawansowania istnieje możliwość wykonania zabiegu oszczędzającego z usunięciem węzła wartownika/ SLNB/.