Innowacyjna operacja w naszym szpitalu

W minionym tygodniu w Piekarskim Centrum Medycznym została przeprowadzona wyjątkowa operacja pacjenta z podejrzeniem raka przytarczycy. Użyto urządzenia Fluobeam do identyfikacji przytarczyc metodą immunofluorescencji firmy Inomed Polska sp. z o.o. Dzięki temu udało się zlokalizować i usunąć podejrzaną  przytarczycę. Zabieg był trudny ze względu na brak jasno określonego miejsca zmiany.

Guz przytarczycy był wielkości około 7 cm, położony głęboko pomiędzy kręgosłupem, przełykiem, a tchawicą.

W Polsce są tylko dwa urządzenia tego typu. Firma Inomed wypożyczyła naszemu szpitalowi sprzęt na potrzeby właśnie tej operacji. W przyszłości będzie istniała możliwość kolejnego udostępnienia Fluobeam-u na potrzeby Piekarskiego Centrum Medycznego.

Zabieg przeprowadzono na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologii pod kierownictwem dr n. med. Marka Justa. Przebiegł on prawidłowo, trwał około 2 godziny, pacjent już został wypisany z oddziału.