Automat do dezynfekcji rąk – Piekarskie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

Automat do dezynfekcji rąk – Piekarskie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

Nowość. Szpital z automatem do dezynfekcji rąk dla odwiedzających

Piekarskie Centrum Medyczne wyposaża szpital w ogólnodostępne stacje dozowania środków do dezynfekcji rąk dla wszystkich odwiedzających, jak i dla pacjentów. Dwa automaty zostały już zainstalowane. Docelowo automat do dezynfekcji będzie zamontowany przed każdym wejściem na oddział.

Ogólnodostępne, bezdotykowe stacje dozowania środków do dezynfekcji rąk nie są jeszcze praktykowane w szpitalach. W piekarskiej placówce zamontowano już dwie. Przed Oddziałem Noworodków każdy wchodzący na odział dezynfekuje ręce, by nie przenosić bakterii właśnie na ….rękach. Drugi zainstalowano przy Izbie Przyjęć, gdzie najwięcej jest przemieszczających się osób.

– Jedyną drogą przeciwdziałania zakażeniom jest prawidłowa higiena rąk szczególnie w placówkach szpitalnych. Po skończonej wizycie w szpitalu wskazana jest ich dezynfekcja. Mamy wówczas gwarancję, że nie wynosimy drobnoustrojów szpitalnych na zewnątrz – mówi Beta Pyka, Naczelna Pielęgniarka, specjalista ds. epidemiologii Piekarskiego Centrum Medycznego.

Mikroorganizmy przenoszone na rękach są jedną z głównych przyczyn występowania zakażeń i dotyczą wszystkich szpitali na świecie .

Nadrzędnym celem piekarskiego szpitala jest redukcja zakażeń poprzez promowanie higieny czystych rąk. W wielu miejscach w placówce rozwieszone zostały plakaty zachęcające i informujące pacjentów, jak i odwiedzających do dezynfekcji rąk przed wyjściem ze szpitala. Jeszcze w sierpniu br. szpital stanie do przetargu na kolejne automaty wyposażone w środki bakteriobójcze.

Piekarski szpital bierze udział w programie Światowej Organizacji Zdrowia WHO- na rzecz inicjatywy „Światowy Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów”. Celem programu jest redukcja zakażeń poprzez promocję higieny rąk. Wystarczy 30 sekund by temu zapobiec! Tyle zajmuje właściwa dezynfekcja rąk z użyciem preparatu alkoholowego. Dowiódł tego prof. Didier Pittet, który od 1994 roku prowadzi badania nad wpływem higieny rąk na występowanie zakażeń szpitalnych. Jego wieloletnie doświadczenie przyczyniło się do powstania międzynarodowej strategii WHO „Clean Care is Safer Care”, która w Polsce przyjęła nazwę „Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka”. Program ten działa w 170 krajach świata, a Polska przystąpiła do niego w maju 2013 roku.

Napisz odpowiedź

Your email address will not be published.

Przejdź do treści