Oddział Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej - Piekarskie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

ENGLISH TRANSLATION OF THE PAGE

Koordynator Oddziału Dr n. med. Marek Just
z-ca koordynatora lek. med. Dariusz Nitka

Asystenci:
lek. med. Andrzej Kabziński
lek. med. Krzysztof Wermiński
lek. med. Sylwia Miglus
lek. med. Przemysław Michalski

Pielęgniarka Koordynująca Oddziału Danuta Olszak-Koziołek

Pielęgniarka Koordynująca Bloku Operacyjnego Ewa Witkiewicz

Lekarze pracujący w tutejszym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej posiadają II stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej.
Personel lekarski pracujący w naszym oddziale posiada certyfikaty umiejętności z zakresu badań ultrasonograficznych jamy brzusznej, narządów powierzchownie leżących, badań usg collor doppler naczyń żylnych.
Personel pielęgniarski posiada kursy doskonalące z zakresu pielęgnacji trudnej stomii, nowoczesnych metod leczenia odleżyn,zasad postępowania w profilaktyce przeciwzakrzepowej, kursy opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawymi i przewlekle chorymi, pielęgnacji chorych z oparzeniami. Każda pielęgniarka posiada uprawnienia do przetaczania preparatów krwi i preparatów krwiopochodnych.

W poradniach przyszpitalnych są wykonywania badania ;
– Ultrasonograficzne;
– Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pod kontrolą usg/BACC/ gruczołu tarczowego i piersi;
– Biopsja gruboigłowa piersi;
– Biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią-Mammotomia.

Wykonujemy badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego – diagnostyczne i lecznicze z tamowaniem endoskopowym krwawień z zastosowaniem klipsów naczyniowych i sondy APC.
Zakładamy przetoki odżywcze żołądkowe, metodą endoskopową – PEG.

Oddział pełni „ostry dyżur – non stop” dla mieszkańców Piekar Śląskich i okolicznych gmin (ok. 60 tys. ludności).
Rocznie w Oddziale Chirurgicznym liczba leczonych pacjentów wynosi ok. 850-900 osób.
Oddział udziela świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Piekar Śląski oraz Pacjentów z innych miast Polski.
Rocznie w ramach naszego oddziału wykonywanych jest około 700 zabiegów operacyjnych.

Zabiegi operacyjne wykonywane w tutejszym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej:

1. Chirurgia tarczycy i przytarczyc w pełnym zakresie z zabiegami całkowitego usunięcia gruczołu tarczowego z powodu chorób nowotworowych;

2. Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego, chirurgia wątroby i dróg żółciowych w wybranych przypadkach;

3. Zabiegi operacyjne w zakresie gruczołów piersiowych:
– proste usunięcie guzka piersi;
– amputacje piersi z powodu choroby nowotworowej;
– zabiegi oszczędzające w raku piersi- BCT;
– biopsja piersi gruboigłowa wspomagana próżnią- Mammotomia.

4. Zabiegi operacyjne przepuklin z zastosowaniem materiału syntetycznego- „siatka”;

5 Zabiegi operacyjne w zakresie żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego w tym zabiegi operacyjne wykonywane z powodu choroby nowotworowej;

6. Operacje proktologiczne:
– żylaki odbytu;
– szczelina odbytu;
– przetoki okołoodbytnicze;
– ropnie okołoodbytnicze.

7. Operacje żylaków kończyn dolnych.

8. Dermatochirurgia.

Od 2006 roku przy tutejszym oddziale jest realizowany Program Profilaktyki Chorób Tarczycy skierowany do mieszkańców naszego miasta. W ramach prowadzonego programu przebadano około 3500 mieszkańców miasta. Podsumowaniem programu było wydanie monografii.

kontakt:

e-mail: chirurgia@szpital.piekary.pl